Restoranlar İçin Menü Tasarımının Önemi

Restoranlar İçin Menü Tasarımının Önemi

 

Restoranlar için menü tasarımının önemi özellikle de günümüz dünyasında dikkat edilmesi gereken bir husustur. Dünyamız artık görselliğe daha çok önem vermemizi mecbur kılıyor. Hizmet sektöründe var olan tüm kollar, bunları görsel açıdından iyi bir hale getirmelidir. Görsellik iyi olursa, müşterilerin gözünde olumlu bir yer edinme şansınız da artar. Bu durum, restoran işletmeleri açısından da son derece önemli. Özellikle de restoran menüleri, o işletmenin kitabıdır. Tek bir menüden bile koca restorana karşı çıkarımlar yapılabilir. Üstelik restoranın yemekleri hiç tadılmasa bile, bu çıkarımlar yine de yapılır. Bu yüzden, restoranlar için menü tasarımı yapılırken ortama uygun içerikler seçilmelidir. Menüye bakan bir müşteri, elinde gördükleri ile içerisinde bulunduğu mekan arasında farklılıklar sezmemeli. Yani restoran ile restoranın menüsü doğru orantılı olmalıdır. Tabii bunun için de iyi bir restoran menü tasarımı hazırlanması gerekir. Peki, restoranlar için tasarlanan menüler nasıl olmalıdır?

 

Restoran Menü Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

 

Restoran menü tasarımı nasıl olmalıdır sorusu, bir işletmeci tarafından mutlaka merak edilmelidir. Unutulmamalıdır ki menü içeriği o restoranın kimliğini yansıtır. Şimdi ise sizlere bunu adım adım anlatalım. 

 

  • Profesyonel Destek Almalısınız: Profesyonel destek almak, her konuda olduğu gibi elbette ki bu konuda da çok işinize yarayacaktır. Menü kitapçığının türü, içeriğindeki yazılar, renk uyumu vs gibi konuların tamamen işin uzmanlarına bırakılması gerekir. 
  • Menü Tasarımının İyi Bir Pazarlama Aracı Olduğunu Bilmelisiniz: Menü içerisinde, mekanın konsepti açık şekilde yansıtılır. Restoran menüsünün bilgileri menü içerisinde net şekilde yer almalı ve bu sayede de müşterilerin karar vermesi kolaylaştırılmalıdır. Bunu aynı zamanda müşteriyi menüdeki içeriklere karşı etkili bir ikna etme yöntemi olarak da düşünebilirsiniz. 
  • Algıda Seçicilik Durumunu Göz Önünde Bulundurmalısınız: İnsanların hemen her konuda algıda seçicilik durumları vardır. Siz de restoran menü içeriği konusunda bu durumu göz önünde bulundurmalısınız. Mesela menülerin sağ üst ve orta tarafındaki görsellerinin daha ilgi çekici olduğunu söylüyor. Yani öne çıkarmak istediğiniz menü seçeneklerini bu kısımlara eklemeye özen gösterebilirsiniz. 
  • Herkes Yediği Şeyin İçeriğini Bilmek İster: Örnek vermek gerekirse, elbette ki menü içerisinde et yemekleri de olacaktır. O etlerin nereden getirildiği ve hangi ortamda yetiştirildiği bilgisine yer verebilirsiniz. Mesela bazı hayvanlar çiftliklerde yetişirken bazıları da direkt olarak araziye çıkan ve otlayan hayvanlar olur. Bu bilgilere yer vermek, müşterilerde de sizin restoranınıza karşı olumlu bir algıya sebep olacaktır. 
  • Kişiye Özel Seçenekler Sunabilirsiniz: Elbette ki müşterilerinizin yeme/içme alışkanlıkları farklı olabilir. Menü içeriğinizi buna göre ayırmanızı öneririz. Mesela vegan/vejeteryan mutfağına ayrı bir menü kısmı oluşturabilirsiniz. Glutensiz ürün tüketen müşterileriniz de olacağı için bir kısmı da bu kişilere özel kılabilirsiniz. 
  • Menünüz Daima Güncel Olmalıdır: Mekanınızda menüde yazılan seçeneklerin tamamının yer alması gerekir. Eğer menüde eksik malzeme olacaksa, bunun da menü içerisinde belirtilmesi gerekir. Yine fiyat bilgisi konusunda da menünüzü güncel tutmalısınız. 
  • Menü İçerisindeki Fotoğraflar Orijinal Olmalıdır: Menüdeki yiyecek ve içecek seçenekleri, tamamen orijinal resimleri ile müşterilere sunulmalıdır. Yani bu kısımda internetten o menü seçeneğine ait bir resmi indirip de kullanmanızı asla tavsiye etmiyoruz. Müşteri, menüde gördüğü ile masasına gelen yiyecek ve içeceğin bizzat aynı olmasını ister. Eğer bunu başarabilirseniz müşterinin gözünde iyi bir restoran işletmesi olursunuz. Eğer bu konuda yetersiz kalırsanız da bunun restoranınız için olumsuz bir algı oluşturacağını bilmenizi isteriz. 
  • Dijital Menü Kolaylığından Faydalanabilirsiniz: Özellikle de pandemi zamanı ile birlikte, dijital menülere olan ilgi daha da arttı. İnsanlar, bir mekana gittiklerinde herkesin temas ettiği menü kitapçığı yerine dijital menüden seçim yapmak isteyebilir. Böyle bir seçenek, restoran kalitesi açısından da oldukça önemlidir. En azından menü kitapçığına ek olarak dijital menü sistemine de geçiş yapabilirsiniz. 
Sosyal Medya Yönetimi
Whatsapp
Ara