Ürün Fotoğrafçılığının Önemi

Ürün Fotoğrafçılığının Önemi

Ürün fotoğrafçılığının önemi, özellikle de hizmet sektörü açısından vazgeçilmez unsurların başında yer alır. Ürün fotoğrafçılığının ön plana çıktığı alan ise genelde e-ticaret sektörüdür. Burada ürünlerin her açıdan çok iyi şekilde tanıtılması gerekir. Bu tanıtımda da ürün açıklaması ile ürün fotoğrafı asıl etkenlerdir diyebiliriz. Eğer siz de bir e-ticaret mağazası açacak olursanız, ürün fotoğraflarınızın iyi çekilmiş ve ayarlanmış olması gerektiğini belirtmek isteriz. Biz de bu yazımızda sizlere yardımcı olacak ve iyi ürün fotoğrafçılığı nasıl olur bunlardan bahsedeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

Ürün Fotoğrafçılığı Nedir?

Ürün fotoğrafçılığı nedir sorusunu yanıtlayarak içeriğimizin detay kısmına başlayalım. Ürün fotoğrafçılığı son yılların en popüler meslek gruplarından biridir diyebiliriz. E- ticaret, web siteleri, sosyal medya hesapları ve çeşitli uygulamalarda satışa sunulan ürünlerin fotoğrafları detaylıca eklenir. Bu fotoğrafları en profesyonel şekilde çekip hazırlamak ise ürün fotoğrafçılığı yapan kişilerin sorumluğundadır. Tabii ürün fotoğrafçılığının sadece o ürünün fotoğrafının çekilmesinden ibaret olmadığını da bilmeniz gerekiyor. Bu işi yapan kişi, çekmiş olduğu ürün fotoğrafını çeşitli programlar üzerinden düzenlemeli ve yayına hazır hale getirmelidir. 

İyi Bir Ürün Fotoğrafçısının Sahip Olması Gereken Ekipmanlar

İyi bir ürün fotoğrafçısı olmak istiyorsanız, bilgi birikiminizle birlikte gerekli ekipmanlara da sahip olmalısınız. Bu ekipmanların başında ise kaliteli bir fotoğraf makinesinin olması gelir. Siz bu konuda ne kadar bilgili olursanız olun, eğer kaliteli bir fotoğraf makinesine sahip değilseniz asıl potansiyelinizi ortaya koyamazsınız. Kaliteli bir fotoğraf makinesinin yanında iyi de bir aydınlatma sisteminiz olmalıdır. Öte yandan arka plan malzemeleri ve çeşitli fotoğraf düzenleme araçları da size çok yardımcı olacaktır. 

 

Ürün Fotoğrafçılığı Neden Bu Kadar Önemli?

 

Son zamanlarda gelişen e-ticaret olgusuyla birlikte ürün fotoğrafçılığı da çok önemli bir hal aldı. Kullanıcılar, ilgi duydukları ürünü incelerken elbette ki o ürünün fotoğraflarını görürler. Fotoğrafın net ve anlaşılır olması ise müşteri üzerinde iyi bir algı oluşturur. Eğer ilgili ürünün resmi bulanık, boyutu dengesiz veya anlaşılmaz yapıda olursa, müşteri her ne kadar ihtiyaç duysa da o satıcının ürününü almaz. Aynı ürünü, kendisine daha profesyonel gelen başka bir satıcıdan alır. Kötü ürün fotoğraflarına sahip olan bir satıcının ise bu alanda çok da iyi bir ilerleme kaydedeceğini söyleyemeyiz. Yani kötü ürün fotoğraflarına sahip olan bir e-ticaret mağazası, müşterilerine karşı da hiçbir zaman profesyonel imajlar çizemez. 

Markanızın ve ürünlerinizin görsel anlamda ön planda olması, iyi bir ürün fotoğrafçısı ile mümkün olabilmektedir. Kaliteli ve anlaşılır olan ürün fotoğrafları, sizi bu alanda daima ön plana çıkarır. Sizlere tavsiyemiz, bu işe ayırayacağınız bütçe planlamasında kaliteli bir ürün fotoğrafçılığına da yer vermektir. Ayrıca kaliteli fotoğraflar ile iyi bir SEO çalışması da yapmış olursunuz. Arama motorlarında daima üst sıralarda yer alır ve satışlarınızı ciddi anlamda artırma şansı yakalarsınız. 

Tabii ürün fotoğrafının kaliteli olması kadar gerçekçi olması da önemlidir. Yani siz o ürünlerin fotoğrafını profesyonel şekilde çekip program ile düzenlerken, orijinallikten de sapmamalısınız. Eğer ki ürünün kendisi ve satış mağazasındaki fotoğrafı farklı olursa, müşteri o ürünü geri iade edebilir. Elbette ki bu da sizin profilinize eksi ticaret puanı olarak yansıyacaktır. 

İyi Bir Ürün Çekimi Nasıl Yapılır?

İyi bir ürün çekimi, önemli adımların sırayla atılması ile olur. Unutulmamalıdır ki ürünün fotoğrafını çekip de yayınlamak, belli bir sürece dahildir. Bu süreci ise sizlere şu şekilde aktarabiliriz;

 • Öncelikle iyi bir fotoğraf makinesine sahip olmanız gerekiyor. Yüksek kaliteli profesyonel fotoğraf makineleri, bu konudaki birincil tercihiniz olmalıdır. 
 • Sonrasında, fotoğraf çekeceğiniz alan da gayet temiz ve düzenli olmalıdır. Eğer arka plan dekorları kullanacaksanız bunları da iyice yerleştirmeniz ve düzenlemeniz gerekiyor. 
 • Fotoğraf çekme işleminizde tripod kullanırsanız işiniz daha da kolaylaşacaktır. 
 • Ürünün tek bir fotoğrafını çekmek yerine, farklı açılardan birkaç farklı fotoğrafını çekmenizi öneririz. 
 • Eğer ürününüz detay içeriyorsa, bu detayların her birini fotoğraflamaya özen göstermelisiniz. Bu sayede potansiyel müşterilerinizi cezbetmeniz kolaylaşır. 
 • Eğer bir model üzerindeki ürünü fotoğraflayacaksanız, ön planda daima o ürün olmalıdır. Yani herhangi bir takı fotoğraflama durumunuda, modelin giydiği kıyafetler o takıyı arka planda bırakmasın. 
 • Eğer minimal bir ürünün fotoğrafını çekecekseniz, ışık kutusu kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede en doğru açı ve ışığı bulmanız kolaylaşır. 
 • Doğru ışık açısı, iyi bir ürün fotoğrafçılığı alanındaki en büyük gereksinimlerden biridir. 
 • Ürün fotoğrafı için bir model görevlendirdiyseniz, o modelin ilgili ürüne uygun bir görünümde olması gerekir. 

E-ticarette Hangi Ürü Fotoğrafçılığı Teknikleri Kullanılır?

E-ticaret sektöründe birden fazla ürün fotoğrafçılığı kullanılır. Bu tekniklerin her birini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Moda Fotoğrafçılığı
 • Beyaz Arka Plan Tekniği
 • Hayalet Manken Tekniği
 • 360 Derece Ürün Fotoğrafçılığı
 • Yaşam Tarzı Fotoğrafçılığı
 • Amazon Fotoğrafçılığı 

Moda Fotoğrafçılığı: Ürün fotoğrafçılığı teknikleri arasında en çok karşılaştıklarımızdan biri de moda fotoğrafçılığıdır. Bu teknik ile çekilen fotoğrafları ise billboardlarda, dergilerde ve web sitelerde görürüz. Bu tekniği, canlı bir mankenin giydiği kıyafetlerin fotoğraflanması olarak da tanımlayabiliriz. Bu tarz fotoğrafların çekimi için arka planın iyi seçilmiş ve düzenlenmiş olması gerekir. Profesyonel ürün fotoğrafçıları ise bu teknikte daha çok beyaz veya doğal arka plan tercih ederler. Yine aynı şekilde canlı mankenin kıyafeti de olması gerektiği gibi taşıması gerekir. 

Beyaz Arka Plan Tekniği: Yine bu tekniğin de sıklıkla kullanıldığını söyleyebiliriz. Ürünün arkasına tamamen beyaz bir arka plan oluşturulur ve o şekilde fotoğraflama yapılır. Işıklandırma ise tamamen beyaz arka plana göre seçilir. Bu sayede ürün daha dikkat çekici bir hale gelir. 

Hayalet Manken Tekniği: Bu teknikte, Photoshop gibi programlardan yardım alınır. Öncelikle ürün bir mankene giydirilir ve resmi çekilir. Sonrasında ise profesyonel bir Photoshop çalışması yapılır ve canlı mankenin uzuvları bu fotoğraftan çıkarılır. Geriye sadece ürün ve onun detaylı bir fotoğrafı kalır. 

360 Derece Ürün Fotoğrafçılığı: Fotoğrafçılar, bu teknikle birlikte ürünü her bir açıdan fotoğraflarlar. Bu da kullancıların ilgili ürünü her bir açıdan görüp inceleyebilmesine olanak sağlar. Ürün, tabla üzerine ve fotoğraf makinesi ise tripod üzerine yerleştirilerek işleme başlanır. 

Yaşam Tarzı Fotoğrafçılığı: Bu fotoğrafçılık tekniğini de yine hayatın pek çok alanında görebilirsiniz. Genellikle ise moda, yaşam ve ev dergilerinde olur. Mankenler bu teknikte tamamen doğal bir şekilde hayatlarına devam diyormuş gibi görünür. Yani bu fotoğraflar aslında gündelik bir hayattan kesitler gibi görünür. Bu sayede ürünün doğal bir kullanım esnasında nasıl olacağı alıcılara gösterilir. Yaşam tarzı fotoğrafçılığının doğru ve kaliteli şekilde yapılması, ürünün pazarlanma durumuna ciddi oranda etki eder. 

Amazon Fotoğrafçılığı: En yeni fotoğrafçılık teknikleri arasında amazon fotoğrafçılığını gösterebiliriz. Bu tekniği Amazon sitesinde görebilirsiniz. Zaten adını da oradan almıştır. Teknikte, tüm fotoğraflar .jpeg, .tiff, .gif biçiminde ve 1000x1000 piksel olmalıdır. 

Sosyal Medya Yönetimi
Ankara’da Firmalar İçin Sosyal Medya Yönetiminin Önemi
Whatsapp
Ara