UX Tasarım ve UI Tasarım Nedir?

Kullanılan birçok yazılım programının tasarımı için çeşitli kriterlere ihtiyaç vardır. Nitekim UX ve UI kriterleri bu anlamda en bilindik ve en özel tasarım kriterleri olup kişilerin uygulamaları daha net, verimli ve hızlı biçimde kullanmasını sağlamaktadır. Peki UX tasarım ve UI tasarım nedir? Bu kavramlar tam olarak neyi ifade etmekte ve birbirlerinden farkları nelerdir? 

UX tasarım, yani kullanıcı deneyimi, şirket müşterilerinin veya günümüz kapsamınca birçok dijital platformlarda yararlanılan bir teknik olmasıyla birlikte kullanıcılar için istikrarlı bir memnuniyet halini de kapsamaktadır. UI ise, kullanıcı ara yüzü anlamına gelen bir kavramdır. İnternet kullanıcıları için doğru yönlendirmelerin yapılması, uygulamada daha uzun süreli ve kaliteli etkileşimlerin olabilmesi adına amaçlanan genel tasarımlara verilen bir isimdir.

UX ve UI Arasındaki Farklar

UX ve UI kavramlarının arasında çeşitli farklardan da söz etmek mümkündür. Buna göre UX ile UI arasında şu farkları sıralayabiliriz:

  • UX tasarımı genel olarak kurumun ya da şirketin tüm dijital platformlardaki yüzleri ile kullanıcılar arasındaki etkileşimin kalitesinin üst seviyelere çıkarılması ve iyileştirilmesi sürecine verilen genel isimdir.
  • Kaliteli sonuçların elde edilmesi için gerçekleştirilen testler, araştırmalar, içerik türü ve konuları ile birlikte geliştirmeler UX tasarımının kapsamına girmektedir.
  • Kullanıcı ara yüzü tasarımı, UI, kullanıcının işletmeye dair tüm platformlarda interaktif bir yönlendirmeye sahip olmasını sağlamaktadır.
  • Dijital platformlarda olmayan tecrübelerin, dijital platformlara başarılı biçimde aktarılması UX tasarımın kapsamındadır.
  • Kullanıcı deneyimi tasarımı gerçekleştirilirken kodlar ve geliştiriciler ile işbirliği yapılmalıdır.

Yazılım programlarının kullanıcılar tarafından çok daha fazla iyi ve etkileşimi yüksek biçimde kullanılmasının sağlanması için UX ile UI tasarımlara çok fazla dikkat edilmesinde yarar vardır.

Sosyal Medya Yönetimi
Ankara Sosyal Medya Yönetimi
Whatsapp
Ara